Jak prowadzić i rozwijać blog firmowy?

tworzenie bloga firmowego

Prowadzenie bloga firmowego jest jednym z narzędzi do budowania rozpoznawalności marki w internecie, pozyskiwania klientów oraz wspierania pozycjonowania serwisu. W obliczu rosnącej konkurencji w sieci trzeba jednak znaleźć sposób na wyróżnienie treści.

Klucz do sukcesu tkwi m.in. w strategicznym podejściu do tworzenia contentu, który powinien być nie tylko odpowiednio zoptymalizowany, ale przede wszystkim wartościowy dla czytelników. Jak prowadzić blog firmowy, aby służył on zarówno marce, jak i odbiorcom?

Spis treści

  1. Dlaczego warto prowadzić blog firmowy?
  2. Od czego zacząć pisanie bloga?
  3. Przygotowanie tematów, które zainteresują klientów
  4. Dopasowanie słów kluczowych do profilu działalności
  5. Zachowanie odpowiedniej struktury tekstu
  6. Tworzenie wartościowego i unikalnego contentu
  7. Stosowanie linkowania wewnętrznego
  8. Odnoszenie się do oferty
  9. Dodawanie multimediów
  10. Optymalizacja tworzonych treści
  11. Regularne publikowanie artykułów
  12. Promowanie wpisów w social mediach
  13. Podsumowanie

Dlaczego warto prowadzić blog firmowy?

To pierwsze i najważniejsze pytanie, które należy sobie zadać przed rozpoczęciem przygody z blogowaniem. Przemawiają za tym liczne korzyści płynące z regularnego pisania artykułów. Po pierwsze, blog firmowy stanowi doskonały sposób na budowanie wizerunku eksperta. Obecnie klienci poszukują nie tylko produktów czy usług, ale także wiarygodnych źródeł informacji. Systematycznie publikując wartościowe treści, można zyskać opinię autorytetu w branży i zdobyć zaufanie oraz lojalność czytelników, co przełoży się na nawiązanie z nimi długotrwałych relacji.

Prowadzenie bloga firmowego wpływa również na zwiększenie świadomości marki. Dzięki pisaniu artykułów staje się ona rozpoznawalna wśród szerokiego grona odbiorców i może dotrzeć do potencjalnych klientów. Takie działanie sprzyja więc osiągnięciu przewagi konkurencyjnej, pomagając w realizacji celów biznesowych. Do korzyści z prowadzenia bloga firmowego trzeba także zaliczyć wspieranie pozycjonowania. Wysokiej jakości treści, zoptymalizowane pod kątem SEO zwiększają ruch na stronie, a nawet mogą wpływać na wzrost sprzedaży. To również idealne miejsce do promowania fraz long-tail. Działania te zwiększają też możliwość link-buildingu, będącego jednym z filarów skutecznego pozycjonowania.

Od czego zacząć pisanie bloga?

To, jak założyć blog firmowy, warto dokładnie przemyśleć. Potrzebna jest strategia, która będzie uwzględniać zarówno grupę docelową, jak i cele biznesowe. Prowadzenie bloga firmowego wymaga bowiem nie tylko zrozumienia, czego chcą czytelnicy, ale także tego, w jaki sposób pisane treści mogą wspierać założenia danej marki.

Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie, do kogo mają dotrzeć artykuły, a następnie określenie problemów, potrzeb czy zainteresowań grupy docelowej. W dalszej kolejności trzeba zastanowić się, w jaki sposób marka może na nie odpowiedzieć poprzez publikację treści, które jednocześnie zachęcą odbiorców do interakcji i skorzystania z oferty. Nie jest to łatwe, dlatego na etapie tworzenia content planu warto dokonać analizy konkurencji, aby zobaczyć, w jaki sposób inne firmy z branży prowadzą swoje blogi.

Jak pisać blog firmowy?

1. Przygotowanie tematów, które zainteresują klientów

blog firmowy mapa myśli pomysłyO czym pisać na blogu firmowym? Jak już zostało wspomniane, opracowując tematy, należy uwzględnić problemy, potrzeby oraz zainteresowania grupy docelowej, co pozwoli pisać o zagadnieniach, które będą dla niej wartościowe. Aby się zainspirować, można sprawdzić, jak wygląda blog firmowy konkurencji, skorzystać z narzędzia Google Trends albo Answer the Public, a także przejrzeć fora internetowe czy branżowe grupy dyskusyjne. Tworząc tematy, nie powinno się jednak zapominać o tym, że teksty mają również zachęcić do skorzystania z oferty, a więc nie mogą za bardzo od niej odbiegać. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy tym, co przydatne dla klienta, a tym, co przyniesie korzyść marce.

2. Dopasowanie słów kluczowych do profilu działalności

W celu maksymalizacji korzyści z tworzenia treści, pisanie bloga firmowego warto poprzeć analizą słów kluczowych. Nie powinny być one jednak przypadkowe, a powiązane z profilem danej działalności, co ma bezpośredni związek z tym, o czym wspomniano powyżej, czyli dopasowaniu tematów blogowych do oferty.

Polecamy przeczytać artykuł o tym, czy każdy tekst w internecie powinien być zoptymalizowany pod SEO?

Oczywiście frazy użyte w artykułach nie mogą jej dotyczyć bezpośrednio, aby nie doszło do kanibalizacji. Jest to sytuacja, w której po wpisaniu w wyszukiwarkę słowa kluczowego przez użytkownika wyświetlają się co najmniej dwa adresy URL należące do jednej domeny. W przypadku kanibalizacji, treści blogowe często konkurują widocznością ze stronami ofertowymi, co nie wpływa dobrze na skuteczność działań SEO. Prowadząc blog, należy więc unikać wykorzystania słów kluczowych, na które strona jest pozycjonowana. W artykułach świetnie sprawdza się użycie fraz długiego ogona, czyli tych rozbudowanych, składających się z ponad 3 słów. Można je znaleźć za pomocą narzędzi takich jak Senuto, Semstorm, wymienione już Google Trends, czy Answer the Public. Jak pisać blog firmowy z wykorzystaniem słów kluczowych? Przede wszystkim pamiętając, aby wpleść je w tekst naturalnie i równomiernie, żeby nie zakłócić jego czytelności.

3. Zachowanie odpowiedniej struktury tekstu

Dobra struktura tekstu ułatwia odbiorcy czytanie oraz zrozumienie przekazu. Warto więc podzielić artykuł na krótkie akapity, używać wypunktowań, a także nagłówków, nie zapominając o ich prawidłowym oznaczeniu (H1, H2 itd.). Nie tylko pozytywnie wpłynie to na czytelność tekstu, ale także pomoże w optymalizacji SEO, ponieważ wyszukiwarki lepiej interpretują tak przygotowane treści.

4. Tworzenie wartościowego i unikalnego contentu

Jak prowadzić blog, który będzie miał dobre wyniki? Unikalność i wartość merytoryczna to klucz do sukcesu. Content powinien dostarczać czytelnikom nowych informacji, praktycznej wiedzy lub świeżego spojrzenia na znane tematy. Aby wyróżnić się w internecie, należy we wpisach wprowadzać wartość dodaną, a nie przepisywać innymi słowami treści z innych stron. Zwłaszcza ich kopiowanie jest niewskazane – nie tylko z uwagi na prawa autorskie, ale także fakt, że negatywnie wpływa ono na skuteczność pozycjonowania. Mechanizmy wyszukiwarek są zaprojektowane tak, aby promować unikalne i wartościowe artykuły, zatem wykorzystywanie zawartości z innych stron może skutkować obniżeniem pozycji witryny w wynikach wyszukiwania, a nawet całkowitym wykluczeniem z indeksu.

5. Stosowanie linkowania wewnętrznego

Linkowanie wewnętrzne ma istotne znaczenie dla SEO, ponieważ pomaga w budowaniu struktury strony i ułatwia wyszukiwarkom indeksowanie. Pisząc blog firmowy, warto więc odnosić się do innych artykułów publikowanych na swojej witrynie, które są powiązane tematycznie. Nie tylko wesprze to pozycjonowanie, ale również zwiększy czas, który użytkownicy spędzają na stronie.

6. Odnoszenie się do oferty

blog formowy dla sklepu onlineNawiązywanie do oferty firmy w artykułach blogowych jest pożądane, ponieważ pozwala przedstawić odbiorcom konkretną propozycję rozwiązania problemów lub zaspokojenia potrzeb, o których mowa w tekście. Jak się za to zabrać? Powinno się subtelnie, ale wyraźnie wskazać, jakie produkty bądź usługi mogą stanowić odpowiedź na omawiane zagadnienia. Jednocześnie trzeba dopilnować, żeby odniesienia były naturalne i nienachalne, dzięki czemu nie zostaną odebrane jako reklama. W istocie jednak zwiększą szansę na konwersję na stronie, czyli wykonanie przez potencjalnego klienta pożądanych czynności, np. dokonanie zakupu.

7. Dodawanie multimediów (grafik, infografik, filmów)

Dodawanie multimediów do wpisów blogowych już dawno przestało być dobrą praktyką i stało się niemal koniecznością. I nie ma się co dziwić, ponieważ grafiki, infografiki, a nawet krótkie filmy mogą znacząco zwiększyć atrakcyjność treści oraz ułatwić zrozumienie poruszanych kwestii. Za ich wykorzystaniem przemawia również fakt, że wspierają pozycjonowanie artykułów – oczywiście pod warunkiem, że są odpowiednio zoptymalizowane.

8. Optymalizacja tworzonych treści

Optymalizacja SEO nie kończy się na słowach kluczowych i linkowaniu wewnętrznym. Trzeba także zwrócić uwagę na meta tagi, w tym meta tytuł i meta opis oraz URL, które powinny zawierać główne słowo kluczowe. Równie ważne jest zadbanie o optymalizację zdjęć (tagi alt, opisy) oraz szybkość ładowania strony. Wszystkie te elementy mają wpływ na pozycję, jaką strona zajmuje wynikach wyszukiwania.

Warto sprawdzić też wpis: Seocentryzm – miejsce strategii SEO w marketingu internetowym.

9. Regularne publikowanie artykułów

Regularne dodawanie wpisów na blog jest ważne z wielu powodów. Po pierwsze pomaga w budowaniu wizerunku marki jako wiarygodnego źródła informacji i eksperta w branży. Prowadzi także do zwiększenia zaangażowania czytelników oraz częstszego odwiedzania strony. Do korzyści z systematycznego prowadzenia bloga firmowego można zaliczyć także poprawę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki preferują bowiem strony, które regularnie dodają wartościowe treści.

10. Promowanie wpisów w social mediach

blog firmowy social mediaIstotnym elementem strategii content marketingowej powinno być także aktywne promowanie wpisów w social mediach. Używając platform takich jak Facebook, X, LinkedIn czy Instagram, można nie tylko zwiększyć ruch na blogu, ale także zaangażować obserwatorów. Media społecznościowe pozwalają na  bezpośredni dialog z odbiorcami, co otwiera perspektywę nawiązania z nimi relacji i budowania społeczności wokół marki. Należy jednak pamiętać, aby dostosować formę oraz język komunikacji do specyfiki danej platformy i grupy docelowej.

Prowadzenie bloga firmowego – podsumowanie

Czynność ta jest nie tylko wyrazem dbałości o wizerunek marki jako eksperta i wiarygodnego źródła informacji. To również strategiczna decyzja marketingowa, która wpływa na pozycjonowanie, widoczność w internecie oraz budowanie pozytywnych relacji z klientami. Warto więc inwestować w rozwijanie bloga, aby czerpać z niego maksymalne korzyści dla swojego biznesu. Oczywiście nie jest powiedziane, że trzeba tworzyć content samodzielnie. Chętnie w tym pomożemy, w końcu od tego jest nasza usługa content marketingu!

Autor: Ewa Hunker

KONTAKT

Agencja interaktywna Seolit
Pozycjonowanie stron internetowych

Ul. Gwiaździsta 66
53-413 Wrocław

NAPISZ OD NAS

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach kontaktowych. Dowiedz się więcej

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Seolit Krzysztof Sacała z siedzibą na ulicy Gwiaździstej 66 53-413 Wrocław, danych osobowych podanych w powyższym formularzu, w celach związanych z prowadzeniem korespondencji i / lub przygotowaniem oferty i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do nawiązania kontaktu. Przyjmuję do wiadomości, że mam prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych prezentujemy w naszej polityce prywatności.